Blog

Czujniki zawartości tlenu. Gdzie i kiedy się je stosuje?

Tlen jest podstawowym i niezbędnym gazem do zachodzenia wielu procesów biologicznych. Jego zawartość w różnych układach (w tym w ludzkim organizmie) ma kluczowe znaczenie dla powodzenia przeprowadzanego procesu. Aby móc stale monitorować jego stężenie, a co za tym idzie, ingerować w porę, niezbędny jest czujnik zawartości tlenu.

Jak działają czujniki zawartości tlenu?

W zależności od przeznaczenia zasada działania czujników tlenu może być nieco inna. Zwykle opierają się one na sensorach elektrochemicznych, które odczytują skład badanej mieszaniny gazowej. Pozyskane informacje mogą być przesyłane do urządzenia analizującego, na przykład komputera. Dzięki temu możliwa jest szczegółowa analiza danych, która pomaga w udoskonalaniu działania systemu. 

Zastosowanie czujników zawartości tlenu

Skład mieszaniny gazowej w danym środowisku często decyduje o prawidłowym przebiegu procesów. Jednym z zastosowań czujników zawartości tlenu są pryzmy kompostowe. Aby rozkładanie odpadów przebiegało prawidłowo, niezbędne jest odpowiednie natlenowanie. W przeciwnym wypadku można doprowadzić do gnicia i rozwoju drobnoustrojów beztlenowych. Taką sondę montuje się bezpośrednio w kompoście lub w przewodzie wentylacyjnym.

Czujniki tlenu znajdują zastosowanie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Pozwalają na monitorowanie poziomu tlenu w stacjach oczyszczania i uzdatniania wody, w laboratoriach, a także przemyśle chemicznym, hodowlach oraz przemyśle spożywczym i piwowarskim. W samochodach służą do sprawdzania stanu spalin, na tej podstawie wyznacza się skład mieszaniny roboczej. Tlenomierze, czyli urządzenia, które działają w oparciu o czujniki, służą z kolei do pomiaru tlenu i jakości powietrza w biurach i pomieszczeniach domowych.

Wróć na bloga