Zastosowania czujników magnetycznych

Czujniki magnetyczne mają bardzo wiele zalet. Cieszą się coraz większą popularnością głównie ze względu na ich uniwersalność zastosowania, czy bardzo trwałą obudowę. Mają bardzo niewielkie rozmiary, co pozwala na ich odpowiednie ukrycie, bez potrzeby pogorszenia wyglądu miejsca, w którym je zainstalujemy. Możemy wybierać spośród wielu różnych czujników magnetycznych.

Jak działają czujniki magnetyczne?

Czujniki magnetyczne działają na zasadzie ziemskiego pola magnetycznego. W swojej budowie zawierają dwa magnesy, które pozwalają im na bardzo dokładne wykrycie różnych, często bardzo specyficznych przedmiotów. Ze względu na to, że pole magnetyczne przenika przez większość przedmiotów niemagnetycznych, możliwe jest także wykrycie przedmiotu, nawet wtedy, kiedy między czujnikiem a przedmiotem znajduje się przeszkoda, jak np. ścianki walizki. Bardzo ważną właściwością czujników magnetycznych jest to, że mają bardzo dużą wytrzymałość na różnorodne przeciążenia i przepięcia, co pozwoli na ich wykorzystanie nawet w bardzo ciężkich warunkach.

Gdzie stosuje się czujniki magnetyczne?

Czujniki magnetyczne to bardzo uniwersalne urządzenia. Ze względu na swoją kompaktową budowę znajdują zastosowanie w wielu branżach i dziedzinach, często także tych, w których warunki pracy są bardzo ciężkie, chociażby ze względu na bardzo wysoką temperaturę, wysokie ciśnienie, czy kurz i wodę. Stosuje się je do detekcji obiektów postępowych lub obrotowych, wykrywania obiektów w agresywnych środowiskach, czy do obiektów znajdujących się za ściankami, np. w przypadku rur i pojemników.

Jakie są rodzaje czujników magnetycznych?

Wyróżnia się dwa, podstawowe rodzaje czujników magnetycznych. Pierwszym z nich jest czujnik z hermetycznym łącznikiem elektrycznym, czyli tzw. kontaktronem. Drugim rozróżnianym rodzajem czujników magnetycznych jest czujnik z elementem półprzewodnikowym, czyli hallotronem. Oba rozwiązania są bardzo popularne i różnią się jedynie śladowo. Różnicę w ich zastosowaniu mogą dostrzec jedynie specjaliści, którzy mają bardzo określony cel zastosowania.

Wróć na bloga