Smart City. Jak powinno wyglądać miasto przyszłości?

Czujniki, które odpowiedzialne są za sterowanie życiem ludzi? Już niedługo tak mogą wyglądać miasta przyszłości, w których sterowane będzie dosłownie wszystko – temperatura powietrza, czy ruch uliczny. Wzrost bezpieczeństwa mają powodować wszechobecne kamery, które nagrywają każdy ruch mieszkańca. Technologia sprawiła, że już niedługo to, co oglądało się w filmach science fiction, stanie się rzeczywistością. 

Smart City coraz bliżej

Technologia cały czas idzie do przodu. Nic zatem dziwnego, że coraz częściej mówi się o Smart City – miastach przyszłości, w których życiem ludzi będzie sterowała technologia. Parkowanie samochodu na zatłoczonej ulicy jest koszmarem dla każdego kierowcy. Już niedługo, dzięki nawigacji satelitarnej, samochód zostanie przekierowany do miejsca, gdzie spokojnie będzie można zaparkować. Takie rozwiązanie możliwe jest dzięki Internetowi i stworzonej sieci, która komunikuje się z poszczególnymi urządzeniami. Miasto przyszłości będzie miejscem, które bez problemu będzie komunikowało się ze swoimi mieszkańcami, spełniając ich potrzeby i naprowadzając ich na prawidłowe rozwiązania. XXI wiek to czas, kiedy władze największych miast powinny zacząć wdrażać rozwiązania oparte na Internecie i sieciach IT. 

Zakłada się, że za kilkanaście lat większość ludzi będzie mieszkała w miastach. Stworzenie odpowiedniej infrastruktury, opartej na tradycyjnych rozwiązaniach, może okazać się trudne. Warto zatem już teraz myśleć o rozwiązaniach na miarę Smart, aby w przyszłości móc je jedynie ulepszać. Warto przy tym mieć na uwadze, że każde rozwiązanie powinno być doskonale dopracowane. Smart City musi bowiem opierać się na rozwiązaniach, które będą tworzyły mądrą całość. 

Wróć na bloga