Blog

Radarowy Czujnik zajętości v2 – najmniejszy czujnik parkingowy na świecie!

Najnowsza realizacja od KSK-Developments, czyli najmniejszy na świecie czujnik zajętości miejsc parkingowych, został właśnie zaprezentowany na konferencji The Things ConferenceSmart Facilities & Compliance! A dzisiaj na naszym blogu chcemy opowiedzieć więcej o tym innowacyjnym produkcie, który ma szansę zrewolucjonizować miejskie parkingi, a tym samym – przyczynić się do redukcji ruchu drogowego, polepszając komfort codziennego życia mieszkańców miast. Zapraszamy do lektury!

Do czego służy czujnik radarowy KSK-Developments?

Zaprojektowany przez KSK-Developments czujnik radarowy jest częścią systemu wykrywania pojazdów na zamkniętych parkingach ­– miejskich (np. Park & Ride) czy prywatnych (np. parkingi galerii handlowych, centrów konferencyjnych i targowych). Urządzenie pozwala na skuteczny monitoring dostępności miejsc parkingowych, a wraz z całym systemem umożliwia naprowadzanie kierowców pojazdów do najbliższego wolnego miejsca postojowego.

Jak jest zbudowany czujnik radarowy KSK-Developments?

Dzięki wykorzystanym do budowy urządzenia nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym parkingowy czujnik radarowy KSK-Developments stał się najmniejszym tego typu urządzeniem na świecie! Ma jedynie 80 mm wysokości i 35 mm średnicy!

Sposób działania czujnika opiera się na radarowej detekcji, natomiast jako wtórny system wykrywania został wykorzystany czujnik geomagnetyczny, dzięki któremu urządzenie będzie działało sprawnie przez minimum 10 lat!

Obudowa czujnika została wykonana z poliwęglanu i stali nierdzewnej.

Jak działa czujnik radarowy KSK-Developments?

Czujnik radarowy KSK-Developments działa niezawodnie – wykorzystuje zjawisko odbicia fal radiowych od obiektu, który znajduje się w jego zasięgu oraz pola magnetycznego Ziemi (które zostaje zakłócone przez parkujący pojazd). Tym samym zamontowany w nawierzchni miejsca parkingowego czujnik wykrywa pojazd, który zajął wolne miejsce i wysyła do systemu informację, że jest ono w tym momencie zajęte. Detekcja radarowa jest skuteczna niezależnie od warunków pogodowych.

Również w sytuacji, w której parkujący samochód zajmie miejsce niewłaściwie ­ ­– np. przekroczy granicę i tym samym zaparkuje na dwóch miejscach jednocześnie, oba zostaną oznaczone jako zajęte.

Jak wykorzystać czujnik radarowy KSK-Developments?

Urządzenie to przeznaczone jest przede wszystkim do implementacji na parkingach zamkniętych, wyposażonych w informatyczny system parkingowy. Czujnik montuje się w każdym miejscu na parkingu. Po podłączeniu zasilania urządzenie zaczyna działać i można zająć się ustawieniem transmisji danych, aby informacje na bieżąco docierały do systemu parkingowego.

Urządzenie monitorujące zajętość miejsca parkingowego przesyła informacje o stanie faktycznym. Ten bieżący rejestr kierowany jest (drogą radiową) do urządzenia zbiorczego – w tym celu wykorzystuje się sieć prywatną lub publiczną IoT. Dalej informacje mogą być przetwarzane przez zarządców parkingu i kierowane np. do tablic parkingowych lub do aplikacji mobilnej, z której mogą korzystać kierowcy czy do serwisu internetowego parkingu.

W jaki sposób czujnik radarowy KSK-Developments ułatwia pracę?

Stały dostęp do bieżących informacji o stanie zapełnienia parkingu pozwala na realizację skutecznej polityki użytkowania parkingu. A to z kolei:

Jak montuje się czujnik KSK-Developments na parkingu?

Urządzenie należy zamontować w jednej kostce o grubości 80 mm. Za pomocą wiertła trepanacyjnego należy wywiercić otwór o średnicy 35 mm i uszczelnić go masą bitumiczną (która zapobiega erozji kostki). Następnie zostaje umieścić urządzenie w przygotowanym otworze. Czujnik KSK-Developments przeznaczony jest do pracy z napięciem znamionowym 3,6 V.

Implementacja czujników radarowych na parkingu jest więc możliwa bez dużej ingerencji w nawierzchnię. Cały proces przeprowadzić można szybko i sprawnie, bez długotrwałego wyłączania parkingu z użytku.

Jak czujnik od KSK-Developments stał się częścią Internetu Rzeczy?

Koncepcja Internet of Things, mimo iż pod pewnymi kątami brzmi dość surrealistycznie, jest z powodzeniem realizowana w wielu obszarach współczesnego życia. Nasze urządzenia łączą się z siecią LoRaWan – jest to sieć, która pozwala połączyć miliony urządzeń z chmurą i przesyłać dane na duże odległości, a jednocześnie jest bezpieczna, bezpłatna i działa bardzo sprawnie.

Za pomocą LoRaWan czujniki radarowe KSK-Developments łączą się z odbiornikiem informacji – urządzeniem, z którego będą korzystać zarządcy parkingów czy kierowcy szukający wolnego miejsca.

Parkingowa rewolucja, która zaczyna się dzisiaj!

Niesprawnie działające parkingi rodzą frustrację zarówno kierowców, jak i pracowników parkingów. Problem ze znalezieniem wolnego miejsca może wyprowadzić z równowagi, bo często oznacza spóźnienie np. do pracy czy na ważne spotkanie.

Co gorsza – kluczące po całym parkingu w poszukiwaniu wolnego miejsca pojazdy zwiększają możliwość spowodowania stłuczek czy drobnych kolizji. Niejednokrotnie na parkingach z jednostronnym ruchem tworzą się korki, czasem o imponującej długości!

Parkingowa rzeczywistość nie musi tak wyglądać – może być bezpieczna i komfortowa dla wszystkich jej użytkowników. Montaż czujników na parkingu i wdrożenie całego systemu trwają krótko, a od pierwszych chwil zaczynają na siebie pracować, by zwrócić koszty poniesionej inwestycji.

Inteligentny parking w inteligentnym mieście!

Możliwości, jakie daje Internet Rzeczy i sieć LoRaWan są ogromne. Wykorzystując je do usprawnienia działania parkingu, tworzy się całą infrastrukturę sieciową, którą w przyszłości można wykorzystać w innych systemach do zarządzania inteligentnym budynkiem (np. do sterowania oświetleniem).

Internet Rzeczy to ogromny potencjał, który zdecydowanie warto wykorzystać do budowania nowoczesnej – bezpiecznej i komfortowej – przestrzeni życiowej. To nowa technologia w służbie człowiekowi, która ma polepszyć jakość codziennego życia każdego z nas.

FAQ:

Czym jest parkingowy czujnik radarowy?

To urządzenie wmontowane w miejsce parkingowe, które na bieżąco przesyła odbiorcy informacje o zajętości bądź dostępności miejsca. Pojazdy wykrywane są za pomocą odbicia fal radiowych i / lub zakłócenia pola magnetycznego ziemi. Dzięki transmisji danych informacje to można wykorzystać do efektywnego zarządzania parkingiem.

Jaki jest najmniejszy czujnik parkingowy na świecie?

To czujnik radarowy zaprojektowany przez KSK-Developments, który ma jedynie 80 mm wysokości i 35 mm średnicy.

Jak montuje się parkingowy czujnik radarowy?

Czujnik od KSK-Developments montuje się bezpośrednio w kostce nawierzchni parkingu. Wystarczy wywiercić otwór, uszczelnić go i włożyć urządzenie.

Wróć na bloga