Blog

Fakty i mity na temat przycisków dla pieszych

Miejskie skrzyżowania podlegają stałym renowacjom i usprawnieniom. Dotyczy to zarówno przepustowości drogowej, jak i ruchu pieszych. Przyciski, detekcje, algorytmy – wszystkie te narzędzia mają rzekomo usprawniać komunikację w całym mieście. Sposób funkcjonowania przycisków dla pieszych obrósł w liczne mity, ponieważ nie każdy rozumie zasad ich działania.

Jak działają przyciski dla pieszych?

Wbrew obiegowej opinii, przycisk dla pieszych nie zawsze skraca czas oczekiwania na zielone światło. Jego dotknięcie/naciśnięcie jest jednak często konieczne, aby takowe w ogóle się zapaliło. Takie działanie jest równoznaczne z dostarczeniem informacji do układu skrzyżowania, że pieszy oczekuje na przejściu. Detekcja pojazdów zwykle odbywa się dzięki pętlom indukcyjnym i to ona w dużej mierze warunkuje zmiany świateł. Kiedy ta z kolei wyśle informację, że chwila jest odpowiednia do wpuszczenia pieszych na jezdnię – uruchamia się zielone światło.  

Wciąż jeszcze istnieją skrzyżowania skonstruowane w ten sposób, że dotknięcie przycisku dla pieszych niemal natychmiastowo wstrzymuje ruch uliczny, a także takie, które opierają się wyłącznie na cyklicznym algorytmie. W dłuższej perspektywie jest to jednak uciążliwe i takich miejsc jest coraz mniej. 

Pozostałe mity na temat przycisków dla pieszych

Wiele osób twierdzi, że te urządzenia nic nie zmieniają i są niepotrzebnie. Jest to mit, pomimo tego, że czasem może się tak wydawać. Nowe skrzyżowania konstruowane są tak, aby działać inteligentnie na kilku systemach. W zależności od natężenia ruchu czy ostatniego momentu zielonego światła dla pieszych czas oczekiwania może być nieco inny. Tam, gdzie przyciski dla pieszych są zainstalowane, tam z pewnością są potrzebne. Inny mit dotyczy higieny przykładania dłoni do przycisku. Nowoczesne urządzenia działają na detektor pojemnościowy, dzięki czemu nasz kontakt z nim jest minimalny. Oznacza to, że przekazanie jakichkolwiek drobnoustrojów staje się niemal niemożliwe. Faktem jest również, że zastosowanie przycisków dla pieszych jest ekologicznym rozwiązaniem. Dzięki wykorzystaniu diod LED oraz systemów bezprzewodowych, zużycie surowców i energii jest minimalne.

Wróć na bloga