Blog

Czujniki zajętości miejsc parkingowych – ile kosztują inteligentne parkingi?

Aż 15% uczestników ruchu drogowego w miastach w godzinach między 9 a 17 to pojazdy, których kierowcy po prostu szukają wolnego miejsca parkingowego. To duży problem dla wszystkich. Dla tych, którzy spóźnią się do pracy czy na ważne spotkanie przez kłopot z parkowaniem. Dla tych, którzy tracą czas, stojąc w zatorach i korkach tworzonych przez szukających parkingu. I wreszcie dla ogółu mieszkańców miasta oraz środowiska, bo większy ruch to większa emisja spalin samochodowych. Rozwiązanie tego problemu istnieje – to inteligentne parkingi z zamontowanymi czujnikami zajętości miejsc parkingowych, które informują kierowców, gdzie najbliżej swojej obecnej lokalizacji znajdą wolne miejsce postojowe. Co to za system, jak działa i ile kosztuje? Odpowiadamy!

Inteligentne parkingi w inteligentnym mieście, czyli jak budujemy przyszłość

Koncepcja inteligentnego miasta (Smart City) funkcjonuje od lat, a w wielu światowych metropoliach zostały już wdrożone systemy, które dzięki nowoczesnej technologii polepszają jakość życia ich mieszkańców. Jednym z nich są inteligentne parkingi, które w niedalekiej przyszłości staną się standardem europejskich miast, a które powstają już także w Polsce. Dla naszej firmy KSK Developments być dostarczycielem takich inteligentnych rozwiązań to z jednej strony zaszczyt, a z drugiej wyzwanie i motywacja do dalszego udoskonalania naszych produktów. Innowacyjne technologie Internetu Rzeczy (IoT) zaimplementowane w infrastrukturze miejskiej wpływają na życie każdego z nas, czyniąc go prostszym, lepszym. Dlaczego nie wykorzystać ich już teraz?

Jak działają systemy zajętości parkingu?

Podstawą działania inteligentnego parkingu jest czujnik zajętości miejsc parkingowych. To specjalny detektor – niewielkie urządzenie, które działa bezprzewodowo, a czas pracy jego baterii to aż 5 lat. Takie sensory montuje się bezpośrednio w nawierzchni każdego miejsca na parkingu. Montaż jest bardzo prosty. W podłożu należy wywiercić otwór, włożyć do niego urządzenie i całość zabezpieczyć specjalną masą silikonową. Można to zrobić zarówno w asfalcie, jak i w kostce brukowej. Jeśli naruszenie nawierzchni parkingu miałoby spowodować utratę gwarancji jej wykonawcy, sensory można przykleić bezpośrednio na podłożu.

Urządzenia nieustannie mierzą naturalne pole magnetyczne Ziemi wokół miejsca, w którym zostały zamontowane. Gdy pole zostaje zakłócone przez parkujący pojazd, do systemu trafia informacja – „zajęte”. Co bardzo ważne – jeśli pojazd zostanie zaparkowany niezgodnie z wyznaczoną strefą i zajmie tym samym jednocześnie dwa miejsca parkingowe, oba będą oznaczone jako zajęte. Informacje o stanie faktycznym obciążenia danego parkingu są kierowane drogą radiową do urządzenia zbiorczego sieci LoRa, a następnie do serwera, który umożliwia przechowywanie i analizowanie danych. Stąd informacje mogą trafić do różnych miejsc, na przykład:

Gdzie sprawdzi się to rozwiązanie i ile może kosztować?

System czujników zajętości miejsc parkingowych sprawdzi się zwłaszcza w dużych miastach. Zarówno w przypadku parkingów zlokalizowanych przy wyjątkowo obleganych ulicach miejskich, jak i na zamkniętych parkingach publicznych (np. Park&Ride) oraz prywatnych (np. przy galeriach handlowych). Ogromną korzyść z zaimplementowania takiego systemu odniosą zarządcy parkingów o ruchu jednokierunkowym, położonych w trudno dostępnych miejscach.

Taki inteligentny system został już zamontowany w naszym kraju między innymi w Piasecznie jako bardzo obciążonego obsługa parkingu w centrum miasta. To, ile kosztuje inteligentny parking z czujnikami zajętości miejsc parkingowych, zależy od bardzo wielu zmiennych, między innymi od liczby miejsc postojowych (a więc liczby potrzebnych sensorów) oraz integracji z wybranymi systemami informatycznymi. Przybliżoną kwotę możemy podać po uzyskaniu kilku podstawowych informacji. Osoby zainteresowane tym tematem prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy.

Sieć LoRa jako podstawa sprawnego działania inteligentnego parkingu

Aby inteligentny parking funkcjonował sprawnie, a tym samym faktycznie zmniejszał i upłynniał ruch na miejskich arteriach, potrzeba sprawnej i bezpiecznej technologii. To ona połączy czujnik zajętości miejsc postojowych z odbiorcą informacji, czyli konkretnym urządzeniem, z którego korzystać będą użytkownicy – kierowcy oraz zarządcy parkingów. W tym celu używamy sieci LoRa.

LoRa to sieć, która powstała w ramach Internetu Rzeczy, który pozwala podłączyć miliony urządzeń do chmury. To nowa, wąskopasmowa technologia bezprzewodowej transmisji danych, która działa w nielicencjonowanym paśmie ISM i przesyła dane na imponująco duże odległości – od kilku kilometrów w terenie zabudowanym po kilkanaście w niezabudowanym. Przy tym jest energooszczędna, bo pobiera bardzo małe ilości prądu. Sieć jest bezpłatna, a jej zasięg działa bez zarzutu.

Stacja bazowa LoRa umożliwia bezpieczne i stabilne połączenie z siecią LoRaWan i z końcowymi urządzeniami bateryjnymi IoT, których w ramach dostępnego zasięgu może być kilkanaście tysięcy. Sprzęt został zaprojektowany z wykorzystaniem płyty radiowej IMST oraz oprogramowania Open Source. Dzięki temu można je niemal dowolnie, również samodzielnie, konfigurować i modyfikować w odpowiedzi na konkretne potrzeby.

Jakie korzyści daje inteligentny parking?

Podstawową korzyścią płynącą z zamontowania systemu zajętości miejsc parkingowych jest upłynnienie ruchu drogowego. W przypadku parkingów przy ulicach w centrach dużych miast system może realnie zmniejszyć liczbę pojazdów poruszających się po drogach w tym samym czasie. Korzystający z aplikacji mobilnej kierowcy mogą znaleźć wolne miejsce parkingowe najbliżej swojej obecnej lokalizacji, dzięki czemu nie muszą kluczyć i tracić czasu na jego poszukiwanie.

To z kolei ma wpływ na kilka innych elementów miejskiego życia. Szybka i bezproblemowa możliwość zaparkowania pojazdu to mniejszy ruch drogowy, mniejsze korki czy zatory oraz mniej spalin w powietrzu, co przekłada się na jakość życia wszystkich mieszkańców.

Sprawne zarządzanie parkingiem zamkniętym

Założenia inteligentnego parkingu sprawdzą się także na parkingach dużych, zamkniętych, miejskich lub prywatnych, zwłaszcza z jednostronnym ruchem pojazdów. Zamontowane przy wjeździe na taki parking tablice LED będą informować kierowców o stanie zapełnienia parkingu, co skutecznie zmniejszy zatory tworzące się przy wjazdach oraz liczbę kluczących po parkingu pojazdów, które utrudniają innym samochodom zwolnienie miejsca, a często także powodują zagrożenie w ruchu.

Dzięki bieżącemu monitoringowi dostępności miejsc postojowych zarządzający parkingiem ma świadomość obciążenia parkingu w danym czasie, a co za tym idzie – ma wpływ na skuteczną i świadomą politykę korzystania z obiektu.

Inteligentny parking to tylko jedna z możliwości sieci LoRa

Sieć LoRa w połączeniu z sensorami zajętości miejsc postojowych tworzą inteligentny parking. Jednak tę nową technologię w duchu Smart City i Internet Of Things wykorzystać można jeszcze na kilka różnych sposobów. Budując infrastrukturę sieciową na potrzebę inteligentnego parkingu, w bliskiej przyszłości będzie można zastosować ją do innych systemów np. monitoringu powietrza, systemu zarządzania budynkiem czy miejskim oświetleniem.

Wróć na bloga